چگونه لکه های مختلف را پاک کنیم؟

اگر از هزینه های گزاف خشک شویی ها خسته شده اید و علاقه مندید که لکه های روی لباس ، مبل و یا حتی فرش را خودتان با چند مواد ساده از بین ببرید ؛ مطلب درستی را انتخاب کرده اید . مخصوصا اگر صاحب فرزند هستید در ادامه همراه ما باشید که این مقاله قرار است حسابی به کارتان بیاید .
لکه هایی که عمدتا ما با آنها مواجه می شویم شامل لکه خون ، لکه آدامس ، لکه قهوه ، لکه لوازم آرایشی،  لکه بستنی و شکلات ، لکه رنگ ، لکه روغن ، لکه لاک ، لکه عطر و … هزاران لکه مختلف است . اما برای هر کدام راه حلی وجود دارد که ما به هرکدام از  آنها به طور جداگانه خواهیم پرداخت .

 

برای بهتر درک کرد این موضوع ابتدابه سراغ این که اصلا لکه چیست؟  می رویم . 

 در جواب این سوال باید بگویم که لکه در واقع قسمت خراب شده ای از رنگ زمینه است که به واسطه عامل خارجی تغییر رنگ داده است .اصولا  این کلمه را برای میوه ها یا پوست و یا حتی خرابی تیکه ای از لباس یا پارچه و … به کار می برند . 

حالا که با مفهوم لکه اشنا شدید باید بدانید که چند نوع لکه وجود دارد تا اول آن را بشناسید و سپس آن را پاکسازی کنید .

لکه چربی و عطر

لکه ی آدامس و چسب

لکه ی شکلات و بستنی

لکه ی رژ و لوازم آرایشی

لکه ی خون

لکه ی قهوه وآبمیوه

لکه چربی :

ابتدا با کاردک و یا چاقو اگر روی لباس تیکه ای از مواد چربی مانده است با دقت جمع اوری کنید . سپس مایع ظرف شویی و یا صابونرا روی لباس بمالید تا کف کند و کمی لباس را ماساژ دهید تا که کم کم محو شود و بعد باآب سرد لباس یا پارچه را آب کشی نمایید .

 

آب+صابون+سرکه :

اگر پس از آب کشی لباس لکه چربی همچنان بر روی لباس باقی مانده بود از محلول بالا روی لباس بریزید کمی ماساژ دهید و سپس 10 الی 15 دقیقه صبر کنید و بعد با آب سرد آب کشی نمایید>.

لکه ی قهوه:

برای پاک کردن لکه قهوه ابتدا محلول اب گرم و مایع ظرف شویی را روی لباس یا پارچه بریزید و سپس با اسفنج و یا اسکاج کمی آن را ماساژ داده و سپس آب کشی نمایید

آب +جوش شیرین :

آب ولرم و جوش شیرین را مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند خمیر بذدست آمده را روی لکه بریزید و با مسواک ماساژ دهید و 10 دقیقه زمان بدهید . و سپس آب کشی نمایید.

نمک +سرکه : 

محلول نمک و سرکه را مخلوط کرده و 10 الی 15 دقیقه زمان بدهید و سپس آب بکشید .

لکه بستنی و شکلات :

ابتدا محل لکه را با کاردک و یا چاقو پاکسازی کنید سپس با مایع ظرفشویی آغشته کنید و بعد ماساژ دهید ۱۰ دقیقه زمان بدهید و سپس زیر آب سرد بشورید آب +پودر رخت شویی آنزیم دار : لباس را پشت و رو کنید و سپس با مقداری پودر و مقداری آب آن را ماساژ دهید و بعد  لباس را در ماشین لباس شویی قرار دهید و با ۳۰ درجه سانتی گراد آن را روشن کنید . لکه محو خواهد شد لکه آدامس: تا می توانید محل را از آدامس پاک سازی کنید و باقی مانده را با این روش ها پاکسازی کنید .

لکه آدامس:

 تا می توانید محل را از آدامس پاک سازی کنید و باقی مانده را با این روش ها پاکسازی کنید .
یخ : لباس را پشت و رو کنید و سپس با یخ روی محل لکه شده ماساژ دهید تا کنده شود.
اتو و یا سشوار: همانطور که میدانید آدامس  با گرما بافت نرمی پیدا می‌کند پس یا با اتو و یا با سشوار محل را گرم کرده و سپس آدامس رابه راحتی بکنید .
 

 

لکه خون :

برای از بین بردن لکه خون تازه تیکه آلوده شده را زیر آب یخ گرفته و سپس آن را ماساژ دهید و آب کشی کنید . این کار را آنقدر انجام دهید که لکه محو گردد .

آب +صابون +جوش شیرین :

محلول جوش شیرین و آب را تاحالت خمیری شدن مخلوط کنید سپس روی لباس بمالید و با مسواک ماساژ دهید تا لکه محو شود سپس برخلاف جهت لکه آن را آب کشی نمایید .

یکی از موارد دیگر اسپری هیدروژن پراکسید است که می توان آن را روی محل اسپری کرد و پس از چند دقیقه آن را بشویید آب + سرکه : به مدت ۱۰ دقیقه محل لک شده را درون مخلوط آب و سرکه قرار دهید و سپس با آب سرد ابکشی نمایید .

لکه ی لوازم آرایشی:

اولین نکته ای که باید یادآور بود این است که هرچه سریع تر لکه را از روی لباس پاک کنیم بهتر است زیرا که با گذر زمان لکه روی تار و پود لباس خشک خواهد شد . 

مایع ظرف شویی+دستمال مرطوب +آب

ابتدا تمامی مواد جا مانده از رژ و یا کرم پودر را به وسیله کاردک از لباس جداسازی کنید سپس با دستمال مرطوب به ارامی روی لباس یا پارچه ماساز دهید و بعد از بی رنگی تقریبی لکه کمی روی لباس مایع ظرفشویی ریخته و زیر آب ولرم ماساز دهید و در نور خورشید پهن کنید.

الکل +فوم اصلاح+آب

چند قطره بسته به حجم لکه الکل را در فوم اصلاح ریخته و مخلوط کنید .سپس محلول را روی لکه قرار دهید و چند دقیقه ای صبر کنید . با چند حرکت ضربه ای مواد را پخش کنید . سپس با آب ولرم لباس را آبکشی نمایید و با پارچه ی خشک آب لباس را بکیرید . لباس را پس از کشیدن حوله روی آن در لباس شویی بندازید و سپس در نور خورشید خشک کنید .

 

نکته : بهتر است بعد از هربار شست و شوی اولیه که برای از بین بردن لباس خود می کنید ، لباس را پس از آبکشی درون لباس شویی بیندازید و یکبار دیگر بشوریدتا باقی مانده لکه هم به صورت کامل از بین برود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *