پرخاشگری در سالمندان

پرخاشگری در سالمندان

رفتارهای ناهنجار در سالمندان ( پرخاشگری و عصبی بودن )

پرخاشگری در سالمندان، سالمندان، برکت خانه و خانواده هستند. وجود آن ها مایه امید و دعای خیرشان، توشه زندگی ماست. تا هستند باید قدرشان را بدانیم. اما گاهی برخی مسائل می تواند باعث پرخاشگری در سالمندان شود. چه چیزی سبب بروز مشکلات رفتاری سالمندان می شود؟ در صورت بروز پرخاشگری چه رفتاری با سالمندان مناسب است؟ مهم است بدانیم برای رفع این مشکل چه درمان هایی مناسب است. سالمندان نظیر افراد دیگر گروه های سنی دلایل مختلفی برای پرخاشگری دارند.

مباحثی که قصد بررسی آنها را داریم به شرح زیر است:

 • تعریف پرخاشگری
 • انواع پرخاشگری
 • علت پرخاشگری در سالمندان
 • درمان پرخاشگری در سالمندان 
 • رفتار صحیح با پرخاشگری سالمندان
 • تجربیات  در خصوص پرخاشگری در سالمندان
پرخاشگری در سالمندان
پرخاشگری در سالمندان
تعریف پرخاشگری

پرخاشگری چیست؟ رفتاری که منجر به آزار و درد می‌شود. رفتاری به قصد آسیب ( کلامی یا فیزیکی ) به فرد دیگری یا نابود کردن دارایی دیگران. پرخاشگری می‌تواند باعث آسیب به دیگران از نظر عاطفی و جسمی بشود. پرخاشگری باعث ایجاد مشکلات در روابط می‌شود. افراد و سالمندان گاهی، رفتارهای پرخاشگرانه‌ از خود نشان می‌دهند که طبیعی است. اگر پرخاشگری در سالمندان به‌صورت مکرر رخ دهد، مراجعه به پزشک لازم می‌شود.

انواع پرخاشگری

منشأ پرخاشگری خشم‌ و عصبانیت‌ است. این‌ رفتار را می ‌توان‌ به‌ دو گروه‌ تقسیم‌ بندی‌ کرد:

 1. خصمانه
 2. وسیله ای
۱- پرخاشگری‌ خصمانه :

دراین نوع رفتار فرد قصد‌ صدمه‌ و آزار به‌ دیگران‌ را دارد. زنگ های تفریح در مدارس کودکان‌ در حیاط‌ مدرسه‌ به‌ کتک ‌کاری‌ می ‌پردازند.

۲- پرخاشگری‌ وسیله‌ ای :

در این نوع رفتاری‌ فرد خواستار به‌ دست ‌آوردن‌ هدفی‌ دیگر است‌ و ابداً قصد اذیت‌ کردن‌ دیگران را ندارد. البته‌ در این‌ میان‌ ناخواسته ممکن‌ است‌ لطمه‌ ای‌ نیز به‌ کسی‌ وارد شود. مثلاً کودک‌ بزهکار کیف‌ خانمی‌ را می زند برای مورد تشویق قرار گرفتن، در این بین ممکن است آسیبی به کودک برسد.

علت پرخاشگری در سالمندان ( دلایل عصبی بودن )
 • سالمندان مانند دیگر گروه های سنی دلایل مختلفی برای پرخاشگری دارند. پرخاشگری در سالمندان می تواند به علت زودرنجی و حساسیت زیاد آنها باشد. درک نشدن از سمت اطرافیان باعث احساس عصبانیت در سالمندان می شود.
 • رنجوری روانی از خصوصیات برخی سالمندان است که در اثر مشکلات جسمی بوجود می آید. این رفتار  سالمندان  یک دافعه شخصیتی ایجاد می کند و اطرافیان ممکن است با بدخلقى با آنها رفتار کنند.
 • برخی اختلالات نورولوژیک مثل : دمانس و آلزایمر زمینه ساز بروز این رفتارها است. در صورت مختل بودن حافظه کوتاه مدت ؛ سالمند فراموش میکند که پرستار سالمند وظایفش را انجام داده و همین موجب ناراحتی سالمند می شود.
 •  پرخاشگری در سالمندان با سابقه بیماری هایی نظیر افسردگی و اضطراب ، ناشی از همین بیماری ها می باشد.
 • رفتارهای مبهم اطرافیان منجر به نگرانی و بد دلی در سالمندان میشود. سالمند انتظار دارد اطرافیان همان رفتاری را داشته باشند که آنها می خواهند.
 • طرد شدن از طرف فرزندان ، دوستان و آشنایان
درمان پرخاشگری در سالمندان ( زودرنجی و عصبانیت )

ریشه رفتارهایی نظیر پرخاشگری در سالمندان نورولوژیک و روانشناختی است در هر صورت دارو درمانی در کنار روان درمانی اثرات مطلوب زیادی دارد. در صورت آسیب مغزی مشهود و عدم همکاری سالمند با روان درمانی درمان دارویی تکیه شود. فراموش نکنید راهکارهای مناسب برای برخورد با سالمند و نیز کمک گرفتن از یک متخصص برای یافتن بهترین راهکار درمانی می تواند موثر باشد. به علاوه مراقبین نیز باید بیاموزند که از خود مراقبت کنند و به خاطر وجود شرایط دشوار نگهداری نسبت به سلامت خود نیز هوشیار باشند.

رفتار صحیح  سالمندان

سالمندان ناتوان نیز روزی جوان بوده اند و کارهایشان را به تنهایی انجام می دانند. پس با غرولند کردن و ابراز بی حوصلگی ناتوانی آن ها را به رخشان نکشید. حتی برخی لجبازی های سالمندان ناشی از علت خاصی است. نوعی اعتراض را نشان می دهد که به دلیل عوارض افزایش سن باشد. در طول روز و هفته خدماتی که دوست دارند را به آنها ارائه دهید. با این کار به افزایش پذیرش، محبت و مودت کمک کرده اید.

رخی پرخاشگری های معمول در سالمندان به شرح زیر است :

 1. پرخاشگری در زمان استحمام
 2. پرخاشگری برای استفاده از عصا
 3. پرخاشگری در زمان تعویض لباس
۱-  سالمندان در زمان استحمام

دلایل :  شرم و نیاز به حفظ حریم خصوصی، نداشتن علاقه به کمک گرفتن، ناراحت کننده بودن شست و شو ( آب بیش از حد سرد یا ترس از آب)، داشتن تجربه تلخ قبلی ، ترس از لیزخوردن در حمام ، زوال عقل و فراموشی نیاز به بهداشت عمومی.

رفتار صحیح : از سالمند سوال کنید تا علت ترس یا پرخاشگری سالمند را پیدا کنید: چرا نه؟ آیا ترس از لیز خوردن داری؟ آب بیش از حد گرم یا سرد است؟ آیا فراموش می کنی که باید حمام کنی؟ در اینصورت می توانید حمام را ایمن تر و گرما و سرمای آن را بررسی کنید، می توانید از صندلی حمام نیز استفاده کنید. تا آنجا که امکان دارد حریم خصوصی  را حفظ کنید. مانند یک کودک با او برخورد نکنید.

۲- پرخاشگری سالمندان برای استفاده از عصا

دلایل : معمولا سالمندان وقتی از عصا استفاده می کنند احساس از کارافتادگی و ناتوانی می کنند.

رفتار صحیح : از همسن و سالانش کمک بخواهید. این کار در هر سنی راهگشاست! سعی کنید او را متوجه این نکته کنید که استفاده از عصا بسیار رایج تر از آن چیزی است که فکر می کند. تماشای فیلم ها نیز بسیار کمک کننده است. یادآوری کنید که استفاده از عصا باعث می شود راحت تر فعالیت هایش را انجام دهد.  عصا باعث کاهش احتمال لیز خوردن و سقوط و بروز آسیب های جدی می شود. مدل  عصا نیز اهمیت دارد. مردان عصای چوبی شیک را به مدل آلومینیومی ترجیح می دهند. عصا را بدون هیچ حرفی در اختیارش قرار دهید. مثلا نگویید:«عصایت را بگیر» بلکه فقط آن را برایش فراهم کنید.

 

مطالب مرتبط

ثبت یک دیدگاه

تماس سریع