همه چیز درباره شستشوی مبل ها

 

همه چیز درباره شستشوی مبل ها

همه چیز درباره شستشوی مبل ها
همه چیز درباره شستشوی مبل ها

مبل شویی دارای روش های مختلفی است و هر کدام مناسب شستشوی یک نوع مبلمان هست. قبل از سفارش مبل شویی همه چیز درباره شستشوی مبل ها را بدانید.

عمومی ترین روش های شستشوی مبل موارد زیر هستند

 

  • شستشو با دستگاه پاشنده و مکنده
  • شستشو با دستگاه فرچه و دریل و در نهایت مکش آب با جاروی دوکاره
  • طریقه شستشوی مبل های چرمی

 

  • این  مطلب را با دقت بخوانید اما این را فراموش نکنید که شستشوی مبل منزل تان را به اسفند ماه و زمان خانه تکانی موکول نکنید، این ماه شلوغ ترین و پرترافیک ترین ماه قالیشویی و مبل شویی ها است و ممکن است نتیجه دلخواه تان را در این زمان نگیرید.

 

شستشوی مبل های راحتی

به صورت معمول شستشوی مبل راحتی با استفاده از دستگاه گونه اول (دستگاه پاشنده و مکنده) صورت می گیرد. این دستگاه شبیه به دستگاه های پاشش فشار قوی آب در کارواش عمل می کند و به صورت همزمان در لحظه پاشش، از طریق مکنده ای که در زیر لوله آب پاش آن قرار دارد، آب وارد شده به مبل را می مکد و از مبل خارج می کند.

عموما از این دستگاه برای مبل های راحتی ای استفاده می شود که پارچه های لطیف و مخملی دارند و همینطور میزان کثیفی مبل ها شدت نیافته است.

ترکیبات شوینده ای که در مخزن آب دستگاه مبل شویی استفاده می شود چیزهای عجیب و غریبی نیست بلکه عموما از شامپوهای شستشوی فرش و مبل استفاده می شود و بعضی از شویندگان مبل نیز از انواع مرغوب مایع ظرفشویی استفاده می کنند و لزوما استفاده از مایع ظرفشویی ایراد خاصی ندارد در صورتی که این مساله به اطلاع مالک مبل برسد و مبل شور با تضمین سلامت نگه داشتن پارچه این کار را انجام دهد.

سلامت پارچه مبل در این روش تضمین بیشتری دارد و احتمال آسیب به مبل بسیار پایین خواهد بود (در صورتی که از مواد شونیده خوب استفاده شود) اما این روش برای مبل های خیلی کثیف و چرک شده مناسب نیست و ممکن است تمام کثیفی ها را از بین نبرد

 

زمان تقریبی شستشوی مبل ۷ نفره در این روش بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و نیم خواهد بود و این بستگی به مهارت و سرعت عمل و همینطور میزان دقت شوینده مبل هست.

همینطور میزان ریزش آب با استفاده از دستگاه مبل شویی مکنده و پاشنده بسیار پایین هست چرا که در زمان پاشش، تقریبا تمام آب را دستگاه خواهد مکید.

بعد از شستشوی مبل بین ۱۲ ساعت تا ۲۴ ساعت طول خواهد کشید تا میزان نم و رطوبت و مقدار کمی آب که در مبل باقی مانده خشک شود و مبل قابل استفاده باشد.

 

شستشوی مبل کلاسیک

رویه کوبی و پارچه مبل های کلاسیک معمولا با پارچه های شانل یا ساتن انجام می شود. این پارچه ها به دلیل سختی و جنس خاصی که دارند دیرتر کثیف می شوند و به مرور زمان این اتفاق می افتد اما بعد از گذشت دو یا چند سال از زمان شروع استفاده و همینطور میزان استفاده از مبل، تقریبا حجم زیادی از چرک و کثیفی را در سطح خود نگه می دارند.

در صورتی که مبل شما خیلی کثیف نباشد می توانید از روش بالا که توضیح دادیم استفاده کنید اما اگر میزان کثیفی مبل زیاد باشد مجبور هستید از دستگاه های شوینده مبل فرچه ای یا همان دریلی استفاده کنید. مزیت این دستگاه نسبت به دستگاه کارواشی یا دستگاه پاشنده این است که فرچه به صورت مستقیم با پارچه مبلی درگیر شده و آب و مواد شوینده نیز از طریق دستگاه پاشنده آب که داخل فرچه تعبیه شده به مبل تزریق می شود و در هنگام کار کردن فرچه گردان، همزمان مواد شوینده اقدام به تمیز کردن پارچه مبل شما می کند.

معمولا شرکت های مبل شویی در این روش از آب داغ استفاده می کنند تا میزان پاک کنندگی بیشتری را بدست آورند.

مواد شوینده مورد استفاده در این روش نیز همان شامپو فرش است و همینطور بعضی از شرکت ها نیز از مواد شوینده ظرفشویی مرغوب استفاده می کنند. دقت کنید که شرکت ها موظف هستند تا نوع این مواد را به اطلاع شما برسانند چون پارچه های ساتنی و شانل معمولا گران قیمت هستند و با برخی از شوینده ها آسیب می بینند.

زمان شستشوی یک دست ۷ نفره مبل کلاسیک بین ۱ تا ۲ ساعت هست و زمان خشک شدن مبل شما ممکن است تا ۲۴ ساعت به طول بیانجامد.

بیشترین کثیفی ها در مبل کلاسیک در قسمت های دسته مبل و قسمت بالایی تکیه گاه (محل قرار گرفتن گردن) صورت می گیرد و معمولا شرکت های مبل شویی این قسمت ها را با دقت و وسواس بیشتری شستشو می دهند، همینطور شما نیز می توانید این مساله را قبل از شستشو یادآوری کنید. بخش های پشت مبل که رو به دیوار هستند معمولا کثیف نمی شوند و شاید با یک گرد گیری تمیز شوند اما اگر حساس هستید و می خواهید حتما آن قسمت ها هم شسته شود به مبل شور تذکر دهید که با دقت زیادی این کار را انجام دهد چون قسمت های موصوف معمولا با یک لایه پارچه پوشانده شده است و پشت آن حائل یا هیچ ابری وجود ندارد و با فشار فرچه ممکن است پارچه پاره شود.

 

شستشوی مبل چرمی

برای شستشوی مبل چرمی از هیچ کدام از روش های بالا نمی شود استفاده کرد. چه اینکه از چرم طبیعی و یا چرم مصنوعی استفاده کرده باشید. مبل های چرمی فقط و فقط باید با استفاده از پارچه یا اسفنج یا برس بسیار نرم به همراه شوینده های مخصوص توسط دست و با ملایمت شسته شوند.

مینطور پس از شستشوی مبل چرم، سطح آن باید توسط روغن های مختلفی که برای چرم های مختلف متفاوت است با مقدار خیلی کم پوشانده شود و پس از کشیدن روغن با پارچه روی چرم، دوباره توسط یک دستمال خشک روغن اضافی پاک شود.

این روغن ها معمولا از خانواده وازلین ها هستند که البته خوشبو کننده نیز به آن اضافه شده است اما همیشه در هنگام خرید مبل چرم از فروشنده برای شستشوی آن سوال کنید.

 

مبل را پس از شستشو در فضای باز قرار ندهید!

برای شستشوی مبل اصلا نیازی نیست که مبل را از محل خود تکان بدهید و مثلا به بالکن یا حیاط ببرید. مبل شویی ریزش آب زیادی ندارد و در نهایت می توانید فرش تان را از زیر مبل خارج کنید. اگر خود مبل شویی اذعان می کند که با ریزش آب زیاد مواجه خواهید شد احتمالا دستگاه شان ایراد دارد یا پرسنل شان تخصص کافی ندارند، اما جمع کردن فرش از زیر مبل یا پهن کردن یک زیرانداز در زیر مبل هایی که قرار است شسته شود (برای جلوگیری از ریزش آب کم) طبیعی است و این نشان از دقت مبل شوی شما دارد. همینطور به هیچ عنوان مبل را پس از شستشو در فضای باز قرار ندهید، چرا که مبل شما پس از شستشو مرطوب است و استعداد زیادی برای جذب گرد و خاک و آلودگی های موجود در هوا را دارد.

 

مبل شما پس از شستشو بوی عجیب می دهد !

این مساله ممکن است برای همه اتفاق نیافتد، مبل شویی های حرفه ای که پارچه های مبلی را به درستی می شناسند احتمال دارد برای بعضی از پارچه ها به دلیل جلوگیری از اصطلاحا قاطی شدن رنگ یا رنگ به هم زدن پارچه در هنگام خیس شدن از ماده ای به نام سود سوزآور استفاده کنند.

سدیم هیدروکسید معمولا در شستشوی فرش دستباف توسط حرفه ای ها استفاده می شود و البته تا حدودی هم خطرناک است و البته در مبل شویی در اندازه بسیار بسیار اندک استفاده می شود، تا حدی که ممکن است در محیط بوی کمی از خود به جای بگذارد و نگران کننده نیست، فقط کافی است تا کمی پنجره ها را باز بگذارید و در زمان کمتر از یک یا دو ساعت اثر این بو کاملا از بین می رود. این ماده معجزه آسا در قالیشویی برای جلوگیری از قاطی شدن رنگ های پارچه مبل و همینطور رنگ های فرش دستباف استفاده می شود.

سدیم هیدروکسید یا کاستیک سودا یا سود سوزآور با فرمول شیمیایی NaOH که ترکیب معدنی جامد و سفید رنگ با دمای ذوب ۳۱۸ درجه سانتی‌گراد و چگالی ۲٬۱۳ است. این ماده، به آسانی می‌تواند رطوبت و کربن دی‌اکسید موجود در هوا را جذب کند.
البته استفاده نادرست از این ماده شیمیایی که می تواند شامل استفاده بیش از حد یا همینطور استفاده روی پارچه هایی که نسبت به این ماده حساسیت دارند باعث رنگ پریدگی و خراب شدن پارچه نیز بشود.

 

مطالب مرتبط

ثبت یک دیدگاه

تماس سریع