نکاتی که باید درباره قالیشویی بدانیم؟

نکاتی که باید درباره قالیشویی بدانیم؟

نکاتی که باید درباره قالیشویی بدانیم؟
نکاتی که باید درباره قالیشویی بدانیم؟

 

فرش یکی از وسایل خانگی محسوب میشود که در زیبایی و جلوه آن تاثییر زیادی دارد.ودر دکوراسیون  نیز تاثیر دارد.

فرش در کف ساختمان قرار میگیرد و معمولا در معرض رفت و آمد قرار میگیرد.به همین دلیل به سرعت و کثیف و آلوده میشود . فرشها با متراژ و الیاف های کوناگونی یافت میشود . شستشو آنها سخت و زمان بر است.بنابراین موسساتی به نام قالی شویی تاسیس شدند که فرشها را با استفاده از تجهیزات پیشرفته شستشو میدهند. باما همراه باشید تا  نکاتی که باید درباره قالیشویی بدانیم؟ را باهم مطالعه کنیم.

 

قالیشویی چیست:

قلیشویی محلی است که در آن وسایل و دستگگاه های پیشرفته و موادشستشوی مناسب به نظافت انواع فرش ،موکت و مبلمان می پردازد..قالیشویی ها دارای کارخانه های داخلی و خارجی شهر هستند در انها با استفاده از فضای مناسب شستشویی فرش را انجام میدهند.

 

نکاتی که باید در هنگام انتخاب قالیشویی در نظر گرفت:

از آنجای که فرش از الیافی پنبه،ابریشم و مواردی  این چنینی یافته شده،شستشو و نظافت آن باید طوری انجام شود که به بافت آن آسیب نزند تا فرش کیفیت اولیه خود را از دست ندهد. به همین دلیل انتخاب قالیشویی برای انجام خدمات شستشو فرش از اهمیت بالای برخورداراست.

مجاز بودن قالیشویی
امروزه بعضی از قالیشویی‌ها غیر مجاز هستند و مجوز فعالیت رسمی ندارند. برای خدمات شستشوی فرش قالیشویی باید مجاز باشد یعنی زیر نظر اتحادیه قالیشویان فعالیت کند. قالیشویی‌های مجاز تعرفه و خدمات یکسانی دارند و چناچه در حین انجام خدمات به فرش آسیبی برسد خسارت آن را جبران می‌کنند.

استفاده از مواد شیونده مناسب جنس فرش
نحوه شستشوی فرش ماشینی و دستباف به دلیل الیافی که در آن‌ها به‌کار می‌روند متفاوت است. معمولا فرش ماشینی از حساسیت کمتری نسبت به فرش ابریشمی برخوردار است و برای نظافت آن از مواد شوینده شیمیایی استفاده می‌شود؛ در حالی که فرش ابریشمی باید با دستگاه‌های مخصوص و همین‌طور با مواد گیاهی شستشو شود.

موقعیت دسترسی قالیشویی
کارخانه قالیشویی‌های مجاز معمولا در داخل یا خارج شهر قرار دارد. قالیشویی‌‎هایی که در داخل شهر قرار دارند خدمات نظافت را سریع‌تر انجام می‌دهند و معمولا هزینه حمل و نقل آن‌ها رایگان است. از طرفی کارخانجاتی که در خارج شهر قرار دارند خدمات خشک‌شویی فرش‌ها را با کیفیت بیشتری انجام می‌‎دهند. در هر دو حالت کیفیت خدمات قالیشویی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکاتی که باید درباره قالیشویی بدانیم؟
نکاتی که باید درباره قالیشویی بدانیم؟

 

خدمات دیگر قالیشویی
بعضی از فرش‌ها علاوه بر کثیفی دچار سوختگی، پارگی و آسیب‌دیدگی می‌شوند که نیاز به تعمیر دارند؛ بنابراین بسیاری از قالیشویی‌های علاوه بر شستشو خدمات دیگری را نیز ارائه می‌دهند که عبارتند از:
رفوگری
رفوگری به عملیاتی گفته می‌شود که در آن قسمتی از فرش که دچار سوختگی، پارگی، پوسیدگی و یا بیدزدگی شده است را ترمیم می‎کنند.رنگبرداری
رنگ بسیاری از فرش‌های دستباف پس از تماس با آب پخش شده و با یکدیگر تداخل پیدا می‌کنند که نیاز به ترمیم دارد. در رنگبرداری با استفاده از محلول‌های شیمیایی مانند پریدین، کربنات سدیم، سولفات سدیم و دی کرومات رنگ‌های اضافی را از روی فرش از بین می‌برند.
دارکشی
بعضی از فرش‌ها پس از استفاده طولانی مدت دچار فرورفتگی، کجی و یا برآمدگی می‌شوند؛ طوری که هنگام راه رفتن روی آن کاملا این مشکلات حس می‌شود. دارکشی فرآیندی است که با استفاده از چنگک و وسایل مخصوص این فرورفتگی‌های فرش از بین می‌روند.

مطالب مرتبط

ثبت یک دیدگاه

تماس سریع