لنف ادم چیست

لنف ادم چیست

علت و درمان ورم دست و پا در سالمندان

در این مقاله به بررسی این مورد می پردازیم که لنف ادم چیست و علاوه بر آن به درمان لنف ادم دست و پا در سالمندان می پردازیم. در ادامه سعی می کنیم بعد از تعریف لنف ادم به شما کاربران عزیز سایت ستاره شرق اصفهان، اطلاعات جامعی را در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • تعریف بیماری لنف ادم
 • علائم لنف ادم
 • علت ورم دست و پا در سالمندان
 • دلایل اختلال سیستم لنفاوی
 • درمان لنف ادم
لنف ادم چیست
لنف ادم چیست
بیماری لنف ادم ( ورم بدن در سالمندان ) چیست ؟

بیماری لنف ادم نوعی بیماری است که بیشتر در سالمندان دیده می شود. در بخش زیر می توانید تعریفی دقیق از چیستی لنف ادم را مشاهده و مطالعه کنید.

تعریف: بیماری لنف ادم نوعی تورم مزمن است و می‌تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند، اما معمولاً این بیماری با ورم دست و پا دیده می‌شود.

لنف ادم در بخش های مختلفی همچون لنف ادم دست ( ورم دست چپ یا دست راست در سالمندان ) ، لنف ادم در پا ( ورم ساق پا ) ، لنف ادم اندام تحتانی ، لنف ادم گردن ، لنف ادم لب دیده می شود. لازم است بدانید دو مورد اول شایع تر از دو مورد دیگر هستند.

علائم لنف ادم (ورم دست و پا در سالمندان)

لنف ادم می‌تواند در ناحیه درگیر مانند دست و پا ، باعث به وجود آمدن علائم زیر شود :

 • ناراحتی و درد
 • احساس پری یا سنگینی
 • سفتی و کشیدگی پوست
 • ضخیم شدن و خشکی پوست
 • کم شدن توانایی حرکت دادن مفاصل
 • تورم در دست و پا ، یا سایر قسمتهای بدن

در موارد نادر، هنگامی که بیماری لنف ادم دست و پا شدیدتر می‌شود، باعث شکاف در پوست شده و مایع بی‌رنگ لنف از آنجا به بیرون تراوش می‌کند. اما باید بدانیم که در اکثر افراد مبتلا به این بیماری علائم تنها به صورت خفیف بروز می‌کنند. زمانی که احساس کردید علائم بیماری را دارید و یا دچار این بیماری شدید، حتما هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرده و یا با یک فیزیوتراپ مشورت کنید .

نکته: خدمات پرستاری پارسیان مهرپرور دارای سه خدمت ویژه برای رفاه حال شما می باشد. این سه مورد عبارتند از:

 • پزشک در منزل
 • فیزیوتراپی در منزل 
 • پرستار در منزل
علت ورم دست و پا در سالمندان
لنف ادم چیست
لنف ادم چیست

بخشی از سیستم ایمنی بدن سیستم لنفاوی است. غدد لنفاوی علاوه بر اینکه به مقابله با عفونت‌ها در سطح موضعی کمک می کند، وظایفی مهم دیگری هم برعهده دارد که عبارتند از پاکسازی بافت‌های بدن و حفظ تعادل میان مایعات بدن. این مجموعه از بدن را می‌توان به یک سیستم دفع زباله تشبیه کرد که مایع میان بافتی، باکتری‌ها، پروتئین‌ها و زوائد را از بخش های زیر جمع‌آوری می‌کند:

 • بافت‌های اطراف پوست
 • چربی
 • عضلات
 • استخوان 

ساز و کار لنف در بدن

زمانی که مایع میان بافتی به عروق لنفاوی که معمولا در زیر پوست به سختی قابل دیدن هستند وارد می‌شود. تحت عنوان «لنف» شناخته می‌شود؛ لنف از این عروق به طرف عروق لنفاوی دیگری فرستاده می‌شود که رفته رفته بزرگ‌تر و عمیق‌تر می‌شوند. لنف در جایی از مسیر خود از میان غدد یا گره‌های لنفی عبور می‌کند. خوشه‌هایی از این گره‌ها در گردن، زیر بغل و کشاله‌های ران وجود دارد. لنف در همین گره‌ها فیلتر و تمیز می‌شود، تا اینکه مواد زائد و سلول‌های مضر حمل شده توسط آن شناسایی شوند و به وسیله سیستم دفاعی بدن دفع گردند.

لنف بعد از عبور کردن از این گره ها، در نهایت از یکی از دو نقطه‌ای که دقیقاً پشت از هر یک از استخوان‌های ترقوه، در هر دو طرف گردن قرار دارند، دوباره وارد سیاهرگ‌های بزرگ می‌شود و سپس از آنجا به قلب برمی‌گردد و در پایان از طریق کلیه‌ها به شکل ادرار از بدن دفع می‌شود. به هر دلیلی اگر سیستم لنفاوی درست کار نکند یا عروق آن به اندازه کافی تخلیه نشوند مایع میان بافتی تشکیل شده و انباشته می‌شود. دقیقاً مانند زمانیکه جلوی مسیر یک رودخانه را بگیریم که این کار باعث می شود آب به اطراف برود. بنابراین می‌توان لنف ادم را انباشت غیرطبیعی مایع در بافت‌ها تعریف کرد که معمولا یک علت ورم دست و ساق پا خواهد بود.

علت ورم پا در بیماری‌های قلبی و ریوی  (نارسایی احتقانی قلب)

وقتی‌که قلب ضعیف می‌شود و به‌طور مؤثر عمل پمپاژ خون را انجام نمی‌دهد، مایعات به‌آرامی تجمع می‌یابند و موجب ادم پا می‌گردد. اگر تجمع مایع به‌سرعت رخ دهد، می‌تواند موجب تجمع مایع در ریه‌ها گردد (ادم ریوی). نارسایی قلبی نیز می‌تواند باعث تورم در شکم شود. گاهی اوقات نارسایی قلبی می‌تواند باعث تجمع مایع در ریه‌ها (ادم ریوی) و نهایتاً منجر به تنگی نفس شود.

دلایل درست کار نکردن سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی نیز همانند سایر بخش های بدن ممکن است دچار اختلال شود! هر کدام از این اختلالات به دلایلی بروز می کند. درزیر به سه دلیل عمده اختلال سیستم لنفاوی اشاره شده است.

 • تروما ، که برای مثال بعد از عمل جراحی یا پرتودرمانی بروز می‌کند.
 • کم تحرکی
 • انسداد عروق لنفی که برای مثال توسط یک تومور صورت می‌گیرد.
تعریف لنف ادم اولیه و ثانویه

بعضی وقتها هم لنف ادم به دلیل اینکه که سیستم لنفاوی به درستی شکل نگرفته است اتفاق می افتد که در چنین مواردی به آن لنف ادم اولیه گفته می‌شود. به لنف ادم ناشی از یک بیماری یا درمان آن، بیماری لنف ادم ثانویه گفته می‌شود.

درمان لنف ادم ( درمان ورم دست و پا )

این بیماری قابل درمان خواهد بود که در ادامه سعی میکنیم به روش های درمانی آن به صورت کامل اشاره کنیم. درمان‌ها برای لنف ادم دست و پا شامل ۵ نوع اصلی زیر هستند.

۱- مراقبت از پوست

هرگونه ضایعه ‌یا زخمی در پوست می‌تواند محلی برای ورود و رشد میکروب‌ها باشد. لنف یک مایع غنی از پروتئین است که در ناحیه متورم به عنوان محل ایده‌آل برای ورود و تکثیر باکتری‌ها عمل می‌کند و آن ناحیه را تا حد زیادی آماده عفونت کردن می‌سازد. دو بخش مهم در زیر هستکه باید توجه کنید. یکی کارهایی که باید انجام د

توصیه‌هایی برای کمک به مراقبت از پوست
 •  همیشه پوستتان را خشک و تمیز نگه دارید، و رطوبت پوست را حفظ کنید.
 • برای خراشیدگی کوچک و دردناک شد به پزشک مراجعه و در صورت نیاز آنتی بیوتیک مصرف کنید.
 • در هوای گرم برای اینکه از گزش حشرات جلوگیری کنید از اسپری‌های بدن دور کننده حشرات استفاده کنید.
 • زمانی که باغبانی می کنید و یا آشپزی می کنید از دستکش های مخصوص و مناسب و با کیفیت استفاده کنید .
 • از ضد آفتاب هایی با SPF بالا استفاده کنید؛ هرگز نباید بگذارید که اندام درگیر بیماری دچار آفتاب سوختگی شوند.
 • بریدگی‌ها و خراشیدگی‌های کوچک را هم باید با استفاده از داروهای ضدعفونی مداوا کنید و آن‌ها را تا زمان بهبودی تمیز نگه دارید.
آنچه نباید انجام شود:
 •  نباید به پزشک یا پرستار اجازه دهید تا از اندام های درگیر برای گرفتن فشارخون، تزریقات، واکسیناسیون و یا چکاندن قطره و تزریق خون استفاده کنند برای این کار بهتر است از اندامهایی که درگیر بیماری نیستند استفاده کنید.
 •  از شرکت کردن در فعالیت‌هایی که باعث می‌شوند فشار زیادی به اندام‌ های درگیر وارد شود! مانند بلند کردن اجسام سنگین، حمل وزنه‌های سنگین، کارهای سنگین باغبانی مانند کندن زمین و غیره خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های محدود کننده و تنگ در دامنه حرکات و زیور آلات خودداری کنید! برای مثال سینه‌بند نباید در اطراف دنده‌ها و روی شانه‌ها تنگ باشد.
۲- فشرده‌سازی برای درمان ورم کردن دست و پا

پوشاک فشاری مانند آستین‌ها و جوراب‌های ساق بلند، با وارد کردن مقدار کنترل شده‌ای از فشار بر بافت‌های متورم شده از تجمع مایع در بافت جلوگیری کرده و همین طور به پراکنده‌سازی مؤثرتر آن کمک می‌کنند. یک آستین فشاری باید توسط یک متخصص به درستی اندازه‌گیری و مناسب اندام بیمار مبتلا به لنف ادم شود. زمانی که در انگشتانتان احساس سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا درد داشتید یا متوجه تغییر رنگ در انگشتانتان شدید، به این معنی است که پوشاک فشاری مورد استفاده بیش از حد تنگ است و باید آن‌ها را در آورید. زمانی هم که پوشاک فشاری بیش از اندازه شل باشد تأثیری نخواهد داشت، پس باید یک سایز کوچکتر آن را بگیرید سایزی که متناسب واندازه باشد و این پوشاک باید در کل روز بپوشید و شب ها از تن درآورده شوند.

۳- ورزش لنف ادم ( ورزش برای درمان ورم دست و پا )

برای درمان بیماری لنف ادم دست و پا تمرینات ورزشی یکی از موثرترین راه های درمان است. از اندام درگیر به صورت طبیعی استفاده کنید و حتما سعی کنید ورزش‌های ملایمی مثل پیاده‌روی، شنا یا یوگا را به طور مرتب انجام دهید. اما نباید ورزش کردن زیاد طولانی شود تا حدی که اندام درگیر پس از تمرین بخاطر شدت خستگی دردناک شوند. برای راهنمایی‌های بیشتر در مورد ورزش می‌توانید بهتر است با فیزیوتراپ خود تماس بگیرید.

درمان تورم لنفاوی با جراحی لنف ادم

چه زمانی جراحی لنف ادم نیاز است؟ لنف ادم وضعیتی است که باعث تجمع غیر طبیعی مایع لنفاوی در زیر پوست می شود که تورم های دردناکی را در بدن و معمولا در بازو و اندام تحتانی به همراه دارد. در صورتیکه درمان های غیر جراحی مثل فیزیوتراپی قادر به جلوگیری و کاهش ورم نبودند، جراح، جراحی میکروسکوپی را توصیه خواهد کرد که به آن جراحی بای پس وریدی لنفاوی گفته می شود. جراحان پلاستیکی که آموزش های ویژه دیده اند، با میکروسکوپ مخصوص جراحی، این جراحی لنف ادم بسیار پیچیده و ریز را انجام داده و به مدیریت و درمان لنف ادم می پردازند.

هنگامی که بیمار در بیهوشی کامل قرار می گیرد جراح برش های متعدد یک اینچی در عضو درگیر ایجاد می کند و با میکروسکوپ خاص به بررسی می پردازد، سپس جراح عروق لنفاوی گشاد شده ای که در زیر پوست قرار دارند را جدا می کند. حال جراح عروق لنفاوی گشاد شده را به ورید های نازک کناری که اصطلاحا به آنها ونول گفته می شود متصل می کند. ورید های کوچک اتصال عروق لنفاوی را به جریان اصلی خون بر قرار می کنند و مایع لنفاوی را بطور مستقیم از عضو بیمار به جریان گردش خون باز می گرداند و باعث کاهش فشار در اندام درگیر می شوند.

۳ درمان خانگی ورم پا در سالمندان

ورم پا به دلایل مختلفی روی می دهد مخصوصا در سالمندان، برای رفع و درمان این ورم ها می توانید از مواد طبیعی خانگی استفاده کنید. درمان ورم پا در سالمندان و افراد دیگر را می توان به سادگی و با ترکیبات گیاهی انجام داد.  مثل آب نمک و سرکه سیب و نعنا.

۱- سرکه سیب برای درمان ورم پا

سرکه خاصیت ضد التهابی و آرام بخشی دارد و درد حاصل از التهاب را بهبود می بخشد.

مواد اولیه :۱/۲ فنجان سرکه سیب ، ۶ تکه سیب 

ابتدا پارچه تمیزی را درون سرکه خیس کنید و روی موضع قرار دهید و تکه های سیب هم به مدت ۲۰ دقیقه بالای موضع نگه دارید بعد از این زمان تکه های سیب را بردارید و با آب گرم بشوید . این کار را هر شب تکرار کنید.

۲- رفع ورم پا با نعناع برای درمان ورم پا

نعناع بدلیل خاصیت فراوانی که دارد برای مشکلات پا موثر است . و به طور مستقیم استفاده می شود و در بهبود چرخش خون ، کنترل حفظ مایعات و جلوگیری از گشاد شدن سیاهرگ ها موثر است.

نعناع را داخل آب در حال جوش قرار دهید تا ۱۰ دقیقه بجوشد سپس آن را روی موضع بمالید هرشب این کار را قبل از خواب انجام دهید.

۳ – با نمک ورم پا سالمندان را درمان کنید

حمام با نمک از راههای درمان آماس زانو و پا است و در درمان درد ماهیچه ای موثر است.

مواد اولیه :۱/۲ فنجان نمک – آب گرم 

 نمک را داخل آب بریزید و پاهایتان را ۱۵ دقیقه درون این آب قرار دهید مخصوصاً شب ها.

پیشگیری از بیماری لنف ادم ( ورم دست و پا) در سالمندان

در صورتی که سالمند تحت پرتودرمانی نواحی کشاله‌های ران یا زیر بغل قرار گرفته است تا حد زیادی در معرض خطر ابتلا به لنف ادم می باشد . برای سالمند مبتلا به لنف ادم باید از انجام فعالیت‌های شدید، مکرر یا طولانی با اندام‌هایی که در خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند اجتناب شود!

در صورت وجود فعالیت های شدید ممکن است سبب ایجاد مایع میان بافتی شود. لازم به یادآوری است که خطر بروز این بیماری مادام‌العمر است، پس باید در تمام طول عمر از توصیه فوق پیروی کنید.

 

مطالب مرتبط

ثبت یک دیدگاه

تماس سریع