راهنمای پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش

راهنمای پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش

راهنمای پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش
راهنمای پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش

 

راهنمای پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش نظافت قالی و فرش در هر خانه‌ای از واجبات به‌حساب می‌آید و اغلب خانم‌های خانه‌دار نسبت به تمیزی و پاکیزگی فرش حساس هستند؛ از این‌رو پاک کردن لکه‌های روی فرش همواره یکی از دغذغه‌های خانم‌ها است.

با توجه به برگزاری جشن‌های مختلف در منزل مانند جشن تولد و استفاده از شمع در چنین مراسماتی، امکان آلودگی فرش با شمع آب شده وجود دارد.

از این‌رو پس از ریختن مقداری موم آب شده بر روی قسمتی از فرش، افراد به دنبال راهکاری مناسب برای پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش هستند.

شاید استفاده از خدمات مراکز قالیشویی و مبل‌شویی یکی از انتخاب‌های پیش‌رو باشد که برخی افراد به دلیل مشغله و بی‌حوصلگی به آن روی می‌آورند.

روش‌های خانگی هم برای پاک کردن موم شمع از روی فرش وجود دارد که باید با توجه به نوع ماده و شرایط از آن‌ها استفاده کرد.

به‌طور کلی ترکیب روش گرم و سرد کردن شمع روی فرش و مواد پاک‌کننده برای از بین بردن لکه‌های ناشی از موم شمع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین اگر پس از برگزاری مراسم جشن تولد، متوجه شده‌اید که مقداری از شمع بر روی فرش ریخته است، توصیه می‌کنیم از روش‌های اصولی برای پاک کردن لکه‌ها از روی فرش استفاده کنید.

در اینجا تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با روش‌های از بین بردن لکه‌های شمع روی فرش در اختیارتان قرار دهیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

روش‌های کلی پاک کردن موم شمع

یکی از موادی که ممکن است در هنگام برگزاری مراسم جشن تولد بر روی سطوح مختلف بریزد، شمع آب شده است.

شاید با این صحنه مواجه شده‌اید که مقداری موم شمع بر روی شیشه، فرش، سطوح چوبی و … ریخته است و به دنبال پاک کردن لکه‌های آن باشید.

روش از بین بردن موم شمع، با توجه به نوع ماده‌ای که موم به آن چسبیده است، تعیین می‌شود.

به‌طور کلی برای پاک کردن لکه شمع از روی سطح، می‌توان آن را سرد کرده و خراشید یا آن را حرارت داد و موم مذاب را از روی آن پاک کرد.

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که افراد پس از جشن تولد با آن مواجه می‌شوند، ریختن لکه‌های شمع بر روی سطوحی چون فرش است که دانستن روش پاک کردن آن، برایشان بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

روش‌های پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش

همانطور که اشاره شد، ریخته شدن شمع آب شده بر روی فرش و لکه‌های آن از مشکلاتی محسوب می‌شود که اغلب افراد با آن مواجه شده‌اند.

بدون تردید بهترین زمان برای از بین بردن هر لکه‌ای از سطوح مختلف، هنگامی است که لکه ایجاد شده و هنوز مواد آن تازه است؛ در نتیجه این موضوع برای پارافین یا موم شمع هم صدق می‌کند.

از این‌رو بهتر است، پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش یا موکت به دلیل بافت‌دار بودن سطح بلافاصله انجام شود.

اکثر افرادی که با مشکل شمع آب شده روی فرش مواجه می‌شوند، به دنبال راهکاری مناسب برای پاک کردن لکه‌های آن هستند.

به‌طور کلی بهتر است تا پاک کردن پارافین بلافاصله پس از ریخته شدن بر روی فرش و در حالت نرم انجام شود اما گاهی اوقات افراد با پارافین جامد بر روی سطح مواجه می‌شوند.

در ادامه روش‌های پاک کردن لکه‌های شمع از روی فرش را در حالت‌های مختلف بیان می‌کنیم:

از بین بردن لکه‌های شمع روی فرش بلافاصله پس از ریخته شدن

اگر شاهد ریخته شدن پارافین آب شده شمع بر روی سطوح بافت‌دار مانند فرش بودید، توصیه می‌شود بلافاصله موم شمع را در حالت نرم با دقت فراوان به وسیله قاشق از روی سطح بردارید.

پس از برداشتن مواد اصلی شمع از روی سطح فرش، باید نسبت به زدودن لکه‌ها اقدام کرده و از مواد تمیزکننده برای از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید.

از بین بردن لکه‌های شمع روی فرش پس از جامد شدن

گاهی اوقات ممکن است بلافاصله پس از ریختن موم شمع بر روی فرش، متوجه آن نشوید و با پارافین جامد بر روی فرش مواجه شوید.

در چنین حالتی، می‌توان از روش‌های سرد کردن و حرارت دادن برای پاک کردن لکه‌های شمع روی فرش استفاده کرد.

در روش سرد و گرم کردن پارافین جامد باید ابتدا تا جایی که ممکن است با استفاده از جسم تیز مانند نوک چاقو آشپزخانه یا حتی ناخن به تراشیدن موم جامد روی فرش اقدام کنید.

سپس چند تکه یخ را داخل کیسه پلاستیکی بریزید و برای چند دقیقه بر روی موم باقی‌مانده قرار دهید تا کاملا سفت شود و در ادامه مجددا موم‌های سفت شده را بتراشید.

در گام بعدی با استفاده از جاروبرقی و شاتون مخصوص تمیز کردن اثاث منزل و مبل به پاک کردن موم‌ها از روی فرش اقدام کنید.

در مرحله بعد باید کیسه‌های کاغذی قهوه‌ای (کاغذهای مورد استفاده در خشکشویی) یا دستمال کاغذی حوله‌ای را بر روی لکه قرار داده و اتو با درجه حرارت کم و بدون بخار را روی آن بکشید تا موم جذب کاغذ یا دستمال کاغذی شود. این کار را چندین بار با تعویض کیسه‌های کاغذی یا دستمال تکرار کنید تا دیگر موم جذب نشود.

در گام آخر با استفاده از دستمال آغشته به موادی چون الکل مالشی (ایزوپروپیل) %۷۰، آمونیاک خانگی، سرکه یا روغن‌های گیاهی به از بین بردن لکه‌های باقی‌مانده بر روی فرش اقدام کنید.

چگونه لکه‌های شمع را به طور کامل از روی فرش پاک کنیم؟

اگر پس از انجام دادن روش‌های بالا، همچنان لکه‌هایی بر روی فرش وجود دارد یا لکه‌های شمع رنگی پاک نشده است باید از مواد تمیز‌کننده استفاده کنید.

پارچه‌های سفید را به الکل مالشی (ایزوپروپیل) آغشته کنید و به آرامی روی لکه ضربه بزنید. توجه داشته باشید که پارچه را بر روی آن نمالید؛ زیرا ممکن است مواد جذب فرش شده و سبب خراب شدن چسبی که الیاف فرش را به پشتی آن چسبانده شود.

این کار را چندین مرتبه پشت سر هم با پارچه‌های تمیز آغشته به الکل مالشی انجام دهید تا لکه‌ها به طور کامل از بین بروند.

همچنین در صورت باقی ماندن لکه‌ها، می‌توان از پارچه مرطوب به آمونیاک خانگی یا تینر استفاده کرد.

در این روش باید پارچه سفید تمیز آغشته به آمونیاک را بر روی لکه قرار داد و اتو روشن را چندین بار روی آن کشید تا لکه به پارچه منتقل شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید این عمل را چندین مرتبه با پارچه‌های تمیز انجام دهید.

توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این مواد، پنجره‌ها را باز کنید تا بوی چنین موادی سبب آزار شما نشود.

در مرحله آخر پاک کردن لکه‌های شمع از روی فرش، می‌توانید پارچه سفید را با آب مرطوب کنید و به آرامی روی لکه ضربه بزنید تا آمونیاک را به خود جذب کند.

حال بگذارید قسمت لک شده فرش به طور کامل خشک شود و سپس جاروبرقی را روی آن بکشید تا پرزهای فرش از حالت خوابید خارج شوند

مطالب مرتبط

ثبت یک دیدگاه

تماس سریع